Bu ekibin kalecisi mühendis, defans oyuncusu fizikçi olacak

Genellikle lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ve sporla birlikte eğitimde de başarılı olunabileceğini gösteren Buz Hokeyi Kelebek Bayanlar Muhteşem Ligi gruplarından Genç Ankaralılar Spor Kulübünün atletleri, “buz hokeyini çoklukla erkekler oynar, bayanlar için sıkıntı bir spor” tabularını da yıkmaya çalışıyor.

Dünyada bilhassa Kuzey Amerika ile Kuzey Avrupa’da en çok ilgi gören sporlar ortasında yer alan buz hokeyi, son yıllarda Türkiye’de de popülaritesini artırdı.

Atletlerin 40 kilometre sürate ulaştığı buz hokeyinde, “pak” ismi verilen diskin suratı sert şutlarda 160 kilometreye kadar çıkıyor.

Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Samsun, Bursa ve Erzurum’da oynanan buz hokeyinin, önümüzdeki devirde yapılacak yeni tesislerle daha da gelişmesi ve daha büyük kitlelere yayılması bekleniyor.

Ekseriyetle lise ve üniversite öğrencisinden oluşan Genç Ankaralılar Spor Kulübünün bayan atletleri, sporla birlikte eğitimde de başarılı olunabileceğini gösteriyor.

Türkiye 271. olarak ODTÜ’nün makina mühendisliği kısmını kazanan grubun kalecisi Işık Neval Özokçu, burada eğitimini sürdürüyor. Grubun kaptanı ve defans oyuncusu Irmak Gerez de Bilkent Üniversitesi’nin fizik kısmını, kadronun ikinci kalecisi Zeynep Işık Koçak da Gebze Teknik Üniversitesi’nde biyomühendislik kısmını kazanarak, eğitim hayatına sporla birlikte devam ediyor.

– Makyaj yapmayı ihmal etmiyorlar

Ekseriyetle saat 23.00’te idmanlara gelerek spora has kollayıcı kıyafetlerini giyen “buzdan kızlar”, kasklarını takmadan evvel makyaj yapmayı da ihmal etmiyor. Bayan sportmenler ayrıyeten “buz hokeyini çoklukla erkekler oynar, bayanlar için güç bir spor” tabularını da yıkmaya çalışıyor.

Altı gruplu ligde son dörde kalarak play-off oynamaya da hak kazanan bayan sportmenler, kulübün daha evvel elde ettiği şampiyonlukları tekrar etmek için play-off’lara hazırlanıyor.

– Olcay Lökbaş: “Sporcularımız hem idmanları hem de okulu birebir anda yönetim ediyor”

Grubun başantrenörü Olcay Lökbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şiddetli bir ligde son dörde kaldıkları için keyifli olduklarını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Takımımızda 14 yaşında birçok atletimiz var. Tamamı lise ve üniversite öğrencilerimizden oluşan bir kadromuz var. Ayrıyeten 3 de Rus atletimiz bulunuyor. Daha evvel şampiyonluklarımız var. Bu yıl da son dörtteyiz. Şampiyonluk için yarışıyoruz. Kadromuz genç ve yavaş yavaş ilerliyoruz. Kalecimiz Türkiye 271. olarak ODTÜ’nün makina mühendisliğini kazandı. Defans oyuncumuz da Bilkent Üniversitesi’nde fizik kısmını okuyor. Hem idmanları hem ulusal ekip kamplarını hem de okulu birebir anda yönetim ediyorlar. Bu nitekim büyük bir muvaffakiyet.”

– Irmak Gerez: “Eğer biri buz hokeyiyle ilgilenmek istiyorsa mutlaka öneririm”

Kadronun kaptanı A Ulusal Kadro sportmeni Irmak Gerez de hem sporla uğraşıp hem de üniversite imtihanına hazırlanmanın güç olduğunu söz ederek, “Buz hokeyinin alt yaş kategorilerinde de ulusal grupta yer almıştım. Benim için imtihana hazırlanma devri gerilimli oldu. Daima nizamlı çalışmayla ekstra çabaladım. Bunun sonucunda da Bilkent Üniversitesi’nde fizik kısmını kazandım. Çok memnunum. Şayet biri buz hokeyiyle ilgilenmek istiyorsa katiyen öneririm. Hem spor yapılabilir hem de derslerinizde başarılı olabilirsiniz.” değerlendirmesini yaptı.

– Elif Elanaz Şahin: “Antrenman saatleri geç olduğu için zorlanıyoruz ancak bir halde dengelemeye çalışıyoruz”

Ekibin atletlerinden Elif Elanaz Şahin ise hem öğrenci olup hem de sporla uğraşmanın şiddetli yanlarının bulunduğunu vurgulayarak, “Antrenman saatleri geç olduğu için zorlanıyoruz fakat bir formda dengelemeye çalışıyoruz. Ben bu spora başladığım için memnunum. Tüm arkadaşlarıma öneriyorum. Arkadaşlarım bana bu sporla ilgili değişik sorular soruyor. Biri bana ‘bu sporu yapan kaç kişi var ki ulusal kadroya girmek için uğraşıyorsun’ diye sordu. Bilmiyor ki buz hokeyini oynayan çok kişi var.” tabirlerini kullandı.

– Zeynep Parıltı Koçak: “Annemden ve babamdan daha çok ekip arkadaşlarımı görüyorum”

Grubun oyuncularından Zeynep Işık Koçak, Gebze Teknik Üniversitesi’nde biyomühendislik kısmında okuduğuna dikkati çekerek, “Arkadaşlarımın benimle ilgili farklı soruları oluyor. Çoklukla ‘Türkiye’de buz hokeyi oynanıyor mu?’ diye soruyorlar. Hokeyin daha da yaygınlaşmasını isterim. O yüzden herkesin buz hokeyini oynamasını istiyorum. Kadro sporu olduğu için arkadaşlarımla aile üzereyiz. Annemden ve babamdan daha çok grup arkadaşlarımı görüyorum.” diye konuştu.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)