Cansu Özbay: “3 kupayı kazanacak gücümüz var”

Vakıfbank’ın yıldız pasörü Cansu Özbay, CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde 3 Türk grubun olması ve Fenerbahçe Opet ile final yolunda karşılaşacak olmalarıyla ilgili 4Bir4Bir’den Hakan Eyüpoğlu’na konuştu.

Cansu, “Bu dönem çok şiddetli bir yarı final serisi bizi bekliyor. Zira onlar sahiden çok düzgün oynuyor.” sözlerini kullandı.

– Beş kupalı bir dönemin akabinde aslında umduğunuz üzere bir dönem açılışı olmadı sizi adınıza! Dönemin en kritik devrindeyiz yine! Grup olarak şu anda nasılsınız?

Geçen dönem beş kupa kazandık. Bizim için efsane dönem oldu. Fakat dediğiniz üzere bu döneme düzgün başlayamadık. Dönem başında Fenerbahçe’ye karşı bir Şampiyonlar Kupası maçı oynadık ve kaybettik. Daha yeni toplanmıştık. Lakin dönem ortasında Dünya Şampiyonası’nı da finalde kaybettik. Bence VakıfBank’ın her vakit olması gereken yer finaller lakin doğal ki biz o kadar alıştık ki her finali kazanmaya bizim için istediğimiz sonuç olmadı. Biz daha yeni bir grubuz ve yeni oluştuk. Nitekim yeni bir kadronun bir ortaya gelip kupaları kazanması çok kolay değil. Biz geçen yıl beş kupayı kazandığımızda da üçüncü yılımızdı birebir kadroyla beraber! Bunu her vakit her yerde söylüyorum. O yüzden önümüzde çok kritik bir süreç var. En kıymetli maçlarımızı oynayacağız. Dönem başına nazaran şu an ekibin durumunun çok daha yeterli olduğunu düşünüyorum. O yüzden üç kupa maksadımız var. Onları kazanabilmek için elimizden gelenin en düzgününü yapmaya çalışacağız.

“3 KUPAYI KAZANACAK GÜÇ VAR”

– VakıfBank’ın şu anda amacında üç kupa var. Üç kupayı da kazanabilecek misiniz?

Bunu kazanacak gücümüzün olduğunu alışılmış ki hissediyorum. Zira teker teker baktığınızda grubumuzda herkes çok düzgün oyuncu. Herkes ne yapması gerektiğini çok uygun biliyor ve herkesin çok kıymetli muvaffakiyetleri var. Ancak bir ortaya geldiğimiz vakit bunu yapabileceğimize inanıyorum. Ekip oyunuyla birlikte çok çalışarak, ne yapmamız gerektiğini bilerek oynamamız gerekiyor. Bu sezonki rakiplerimiz hakikaten çok güçlü. Lakin bunu yapabilecek gücümüz olduğuna hakikaten inanıyorum.

“F.BAHÇE OPET SAHİDEN DÜZGÜN OYNUYOR”

– Geçen dönem Fenerbahçe Opet ile yarı final eşleşmesi Altın Set’e gitmişti. Bu dönem nasıl bir eşleşme bekliyorsun?

Bu dönem çok güçlü bir yarı final serisi bizi bekliyor. Zira onlar hakikaten çok âlâ oynuyorlar. Ekip olarak çok güçlü bir grup oldular. Ancak maç oynanmadan hiçbir vakit aşikâr olmuyor. O yüzden biz yeniden o alana çıkıp, o maçları kazanabilmek için elimizden gelenin en uygununu yapacağız. Ben tekrar eminim ki çok hoş maçlar izleteceğiz.

“İNŞALLAH TÜRK FİNALİ İZLERİZ”

– Sonunda CEV Şampiyonlar Ligi’nde bir Türk finali izleyebilecek miyiz?

Nitekim orada olmayı çok istiyoruz. İnşallah iki Türk grubu olur ve Türk finali izleriz. Ülkemiz ismine fevkalade bir gurur olacağına inanıyorum. Ve Türk ekiplerinin bunu başarabilecek gücünün olduğuna da inanıyorum.

– Gabi Guimaraes’in kaptanlığı hakkında ne söylersin?

Gabi’nin kaptanlığının inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Hem saha içinde önder bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Lakin ben ayrıyeten saha dışına da değinmek istiyorum. Saha dışında da hepimize başka farklı çok yardımcı oluyor. Her vakit yanımızda olduğunu biliyoruz. Ve her şeyi çekinmeden paylaşabiliyoruz. Bu vakte kadar VakıfBank’ın kaptanları her vakit bu türlü oldu. Beğenilen Abla olsun, Melis olsun. Artık de Gabi tıpkı şekilde! Onun üzere bir kaptana sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Zira hakikaten kolay bir iş değil. Herkesle farklı başka ilgilenmek zorunda! Giovanni’yle de tıpkı şekilde! O yüzden onu tebrik ediyorum.

– Mental olarak kendini geliştirdiğini düşünüyor musun?

Doğal ki beşerler dışarıdan yorum yapabiliyor. Herkesin farklı bir görüşü var. Ben alanda mental olarak daha güçlü olduğumu düşünüyorum. Pasör olarak alanda yaptığımız için çok kolay değil. Zira alanda altı bireyle bir arada hepsini düşünmek zorundasın. Taktiği düşünmek zorundasın. Tıpkı vakitte antrenörle çok uygun bir bağlantı olması gerekiyor. Vakit zaman oyunun kimi anlarında biz de düşebiliyoruz lakin ben şu an kendimi mental olarak çok daha güçlü hissediyorum.

“SOSYAL MEDYAYI ÇOK OKUYORDUM”

– Toplumsal medyada senin hakkında yazılanları okuyor musun? Sizleri etkiliyordur muhtemelen!

Palavra söylemeyeceğim, öncesinde çok okuyordum. Çok hoş yorumlar da oluyor, bizi negatif makûs etkileyecek yorumlar da oluyor. O yüzden ben düzgün oynadığım maçtan sonra da okumuyorum ya da istediğim üzere gitmediği bir maçtan sonra da okumuyorum. Zira kıymetli olan benim antrenörümün ne düşündüğüdür. Ya da ekip arkadaşlarımla düşündüklerimiz! Dışarıdaki insanların bizim desteklemesi nitekim dayanılmaz. Bize olan ilgi çok hoşuma gidiyor fakat doğal ki de etkilenmemek mümkün değil. Çok acımazsız yorumlar da olabiliyor. O yüzden ben okumamayı tercih ediyorum.

– Cansu Özbay kendi oyunu anlayışını nasıl tanımlar?

Teknik olarak ben çok güçlü bir pasörüm. Aslında bunu herkes biliyor. Attığım HigBall’lar sahanın neresinde olursa olsun, onları çok uygun yaptığımı düşünüyorum. Asla pes etmeyen asla vazgeçmeyen bir oyuncuyum. Kadrosu ne olursa olsun ateşleyen bir oyuncuyum. Zira teknik olarak alanda her vakit her şey değişebiliyor. Aldığımız manşete nazaran, karşı rakibe nazaran oyun taktiğimiz her vakit değişebiliyor. Bunun için de her vakit değişime hazır olmak gerekiyor. 

– Pasörler oyun kurmada yüzde 100 özgür değiller. Maç öncesi teknik grupla hazırlanan oyun planına da sadık kalmalılar. Bu dengeyi sağlamak sıkıntı mu?

Her maçtan evvel rakibi tahlil edip, ona nazaran bir oyun planı çıkarıyoruz. Ancak bu oyun içinde çok fazla değişiyor. Zira her kadronun da bize uyguladığı farklı bir taktik olduğu için çabucak maçın başında antrenörle konuşup ona nazaran taktiğimizi değiştiriyoruz. Maçta çok değişen oluyor. Natürel ki bu kolay olmuyor. Uygulandığın taktiği birtakım gruplar yapmana müsaade vermiyor. O yüzden çok değişken olduğu için genelde Giovanni ve Saim Ağabey’le bir arada bunu değiştirmeye çalışıyoruz. 

“ÇOK YETENEKLİ OLMAK ŞART”

– Cansu Özbay, işler yolunda gitmediğinde bu durumu nasıl yönetiyor?

Benim oynadığım oyun kadroya çok bağlı bir oyun. Hepimiz birbirimizi çok fazla etkiliyoruz. Fakat bir pasör olarak en çok ayakta durması gereken ve oyunda neyin makus gittiğini anlayıp tepki vermesi gereken birinci kişi olduğunu düşünüyorum. O yüzden ben de genel olarak işler makus gittiği vakit en çok top öldüren ismi ve nerede düşük blok varsa oraya nazaran taktik kuruyorum. Hakikaten bu çok kolay olmuyor.

– Pasörlerin başarılı olmak için geliştirmesi gereken en değerli marifet ve teknikler neler?

Teknik olarak bu düzeyde olabilmek için çok yetenekli olmak gerekiyor. Bu düzeye geldikten sonra en değerli şeyin mental güç olduğuna inanıyorum. Zira o alanda hakikaten kritik anlarda el yakan toplarda, gerçek kararı verip, hakikat biçimde atmak çok önemli! Bence en kıymetli şey oyunu çok âlâ okuyup, zira bu düzeyde en kıymetli şey bu! Bu yüzden daha güzel organize etmek gerekiyor.

“SANTARELLI İÇİN HEYECANLIYIM”

– Ulusal Grup’ta artık Santarelli’yle çalışacaksın. Profesyonel mesleğinden Giovanni Guidetti’ten farklı biriyle çalışacak olmak sana ne hissettiriyor?

VakıfBank’a birinci geldiğimiz günden bu yana Giovanni’yle çalışıyorum. Tıpkı vakitte Ulusal Grup’ta da onunla çalışıyordum. Benim için Giovanni’yle çalışmak çok gurur verici bir şey. Nitekim kendisiyle uzun yıllardır çalıştığım ve çalışabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Birebir vakitte şu anda Ulusal Grup’ta Santarelli’yle çalışabileceğim için de çok heyecanlıyım. Zira öteki bir antrenörle kendimi çok merak ediyorum. Nasıl olacağını neler öğrenebileceğimi çok merak ediyorum. Eminim ki bana çok şey katacağına inanıyorum. Giovanni’ye de buradan bana kattıkları için çok teşekkür ediyorum fakat natürel ki Ulusal Grup için çok heyecanlıyım. 

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)