Çetinkaya TSK, KKTC’deki tarihi stadyumuna kavuştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Çetinkaya Türk Spor Kulübü (TSK), başşehir Lefkoşa’yı Rum idaresinden ayıran Yeşil Çizgi üzerinde bulunan tarihi alanı Taksim’e 8 yıl sonra kavuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü denetimindeki orta bölge olarak bilinen Yeşil Sınır üzerinde yer alan, ralli yarışları nedeniyle 2014’te büsbütün yıkılan, Çetinkaya TSK’nin gayretiyle kullanımı tekrar kazanılan, Türkiye’nin tekrar yaptığı saha hizmete girdi.

Ledra Palace Hudut Kapısı’ndaki KKTC polis denetim noktasından orta bölgedeki Taksim Alanı’na gelen Çetinkaya TSK futbolcuları, teknik yöneticileri denetiminde 1 saat süren idman gerçekleştirdi.

Çetinkaya TSK’nin 8 yıl sonra orta bölgedeki tarihi alanındaki birinci çalışması sırasında BM Barış Gücü vazifelileri de saha etrafında devriye gezerek ihlal olup olmadığını denetim etti.

Çalışmalarını tamamlayan Çetinkaya TSK oyuncuları daha sonra polis denetim noktasından geçerek KKTC topraklarına döndü.

Osmanlı Devleti devrinde “Cirit Alanı” yahut “Cirit Hisarı” olarak bilinen Taksim Alanı, Çetinkaya TSK Futbol Ekibi tarafından 1930’dan itibaren maç ve idmanlar için kullanıldı.

Çetinkaya TSK Futbol Grubu, periyodun “Kıbrıs Cumhuriyeti” liginde oynarken Rumların 1955’te Türk kadrolarını kendi kentlerindeki statlara sokmaması üzerine 1958’de kulübe tahsis edilen Taksim Alanı, 1958’den 1974’e kadar Rumların Kıbrıs Türklerine yönelik hücumları nedeniyle tekraren kapatıldı.

KKTC ile Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ortasındaki Yeşil Hat’ın daraldığı bir alanda yer alan, 1974’ten sonra BM tarafından denetim edildiği için kullanılamayan saha, Çetinkaya TSK’nin 2009’da BM barış gücüne başvurusu üzerine yalnızca ekibin idmanlarıyla hudutlu kalmak kaydıyla tekrar açıldı.

Daha sonra 2014’te KKTC ile GKRY ortasında ortak olarak düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) Lefkoşa Seyirci Özel Etabının güzergahında olması sebebiyle yıkılan saha 8 yıldır kapalı tutuluyordu.

KKTC Dışişleri Bakanlığının teşebbüsüyle BM barış gücü, Taksim Alanı’nın tekrar Çetinkaya TSK’nin kullanımına verilmesini Ekim 2022’de kabul etti ve alanda yine imal çalışmaları Türkiye’nin proje ve maddi dayanağıyla tamamlandı.

 

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)