Elmas Başoğlu’nun yeni maksadı dünya şampiyonluğu

Salgın devrinde babasının, bilgisayardan uzaklaştırmak için başlattığı muaythai sporunda Avrupa şampiyonu olan 13 yaşındaki Elmas Başoğlu, yeni gayesini dünya şampiyonluğu olarak belirledi.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Ali Başoğlu, ilkokul 8. sınıfta okuyan kızı Elmas’ın, Kovid-19 sürecinde bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmesinin ziyanlı olacağını düşünerek sporla ilgilenmesini istedi.

Babasının yönlendirmesiyle muaythai sporuna başlayan Elmas, birinci başlarda isteksiz olsa da vakitle kendisini geliştirerek çok sayıda muvaffakiyete imza attı.

Antalya’da 31 Ocak-6 Şubat’ta düzenlenen Gençler Türkiye Muaythai Şampiyonası’nda 48 kiloda altın madalya kazanarak ulusal forma altında madalya almanın gururunu yaşayan Elmas, Ankara’da 21-28 Mart’ta gerçekleştirilen U23 Ümitler, Gençler Avrupa Muaythai Şampiyonası’nda da altın madalya elde etti.

Dünya şampiyonluğuyla memnunluğunu taçlandırmak istiyor

Başarısıyla hem ailesinin hem de hocalarının yüzünü güldüren Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2021’den bu yana muaythai ile ilgilendiğini söyledi.

Her gün üç idman yaparak Avrupa şampiyonluğu elde ettiğini vurgulayan Elmas, “Salgın devrinde karantinaya girmiştik. Çok fazla bilgisayarda vakit geçirmeyeyim diye babam spora yazdırdı. Birinci başlarda bu sporu sevmemiştim. Vakitle Ali hocam sevdirdi. Çok çalıştım. Salon meskenim olmuştu. Avrupa şampiyonu olunca çok memnun oldum, dünya şampiyonasında da bu memnunluğu yakalamayı planlıyorum.” dedi.

Ali Çiloğlu: “Bundan sonraki amacımız eylülde yapılacak dünya şampiyonası”

Elmas’ın antrenörü Ali Çiloğlu da salonda atletleri muhakkak maksatlar doğrultusunda bir yerlere getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Salonda 50 öğrencinin olduğuna değinen Çiloğlu, “Aralarında Türkiye derecesi almış şahıslar var. Karşılaşmalar öncesi Elmas ile çok ağır çalıştık. Direnci, dayanıklılığı çok uygundu. ‘Ben bu işi yapacağım’ dedi, nitekim de başardı.” tabirlerini kullandı.

Altın madalyanın kendilerini çok memnun ettiğini belirten Çiloğlu, şöyle konuştu:

“Elmas, Türk bayrağını dalgalandırdı, İstiklal Marşı okuttu. Bundan sonraki gayemiz, eylülde yapılacak dünya şampiyonası. Oraya da 4 atletle katılacağız. Çalışmalarımız çocukların okullarını, derslerini aksatmadan devam edecek. Dünya şampiyonası biraz güç. Orada çok düzgün olmamız lazım. Öğrencilerime itimadım tam.”

Baba Ali Başoğlu da kızının bu kadar başarılı olacağına inanamadığını söyledi.

Keyifli ve gururlu olduklarını vurgulayan Başoğlu, kızının dünya şampiyonasında da yeterli bir derece almasını beklediklerini lisana getirdi.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)