Engelli halterci, 3 kat fazla ağrılık ile Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor

Kocaeli’de yaşayan 1 metre 30 santim uzunluğundaki Türkiye şampiyonu ve Avrupa ikincisi engelli ulusal halterci Serkan Çakmaz, idmanlarda tartısının 3 katından fazlasını kaldırarak Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Doğuştan uzunluk kısalığı bulunan 28 yaşındaki Çakmaz, Eylül 2022’de Gürcistan’da düzenlenen Para Halter Avrupa Şampiyonası’nda yatarak halterde 162 kiloyla ikinci oldu.

Aydın’da 18 Mart’ta gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Türkiye Şampiyonası’nda dorukta yer alan Çakmaz, 24-29 Ağustos’ta Dubai’de yapılacak Para Halter Dünya Şampiyonası’nda gayesine altın madalyayı koydu.

Antrenörleri Nurcihan Gönül ve Şule Şahbaz Tekin ile çalışmalarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor sportmeni Çakmaz, AA muhabirine, haltere 8 yıl evvel başladığını anlattı.

Salona birinci girdiğinde yükleri kaldıramayacağını düşündüğünü belirten Çakmaz, “Başladığımda yüksüz kaldırıyordum. Sonra 110, 120 ve 150 kiloları kaldırmaya başladım. Tekraren Türkiye şampiyonu oldum ve akabinde Avrupa ikinciliği geldi.” dedi.

Naim Süleymanoğlu ve Halil Memnun’u örnek alıyor

Çakmaz, dünya şampiyonluğunun akabinde paralimpik oyunlarına katılmayı hedeflediğini, alacağı başarılarla Türkiye’yi ve kulübünü gururlandırmayı istediğini lisana getirdi.

Uzunluk kısalığının tartı kaldırmaya mahzur olmadığına dikkati çeken Çakmaz, şunları söyledi:

“Boyum 1 metre 30 santim ancak her şey uzunlukla olmuyor. Güç ve azim çok değerli. Buralara kadar geldim. Şu an kilom 58 ve 180 kilo kaldırıyorum. Sabah erkenden gelip akşama kadar idman yapıyorum. Ben bile bazen kendi kaldırdığım yüke inanamıyorum. Arkadaş ve antrenörlerim bazen sürpriz yapıyorlar. Bana 160 kilo diyorlar fakat 170 takmış oluyorlar. Şok oluyorum nasıl kaldırdım diye.”

Çakmaz, dünya halter tarihine ismini altın harflerle yazdıran efsane atletler Naim Süleymanoğlu ve Halil Memnun’u örnek aldığını vurgulayarak, “Onlar ayakta bu kiloları kaldırıyorlardı, bizler yatarak. Daima onları görerek büyüdük. Görüntülerini izleyerek, onlara bakarak olimpiyatlara hazırlanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Antrenör Şule Şahbaz Tekin ise Serkan’ın çok çalışkan bir atlet olduğunu, onunla paralimpik oyunları şampiyonluğu hedeflediklerini kaydetti.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)