Ergin Ataman: “Play-off bizim elimizde değil”

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, THY Avrupa Ligi’nde play-off’a kalmalarının kendi ellerinde olmadığını ve bundan ötürü moral bozukluğu yaşadıklarını söyledi.

Ataman, THY Avrupa Ligi’nin 32. haftasında Sinan Fazilet Spor Salonu’nda yaptıkları ve 86-67 kazandıkları Virtus Segafredo Bologna maçının akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İtalya temsilcisiyle yaptıkları maçı pahalandıran deneyimli başantrenör, “Tüm maç şahane savunma yaptık. Top paylaşımında çok güzeldik. Oyunun temposunu denetim ettik. Birinci yarıda kimi boş atışları kaçırdık ve bu yüzden oyunu kopartamadık. İkinci yarıda organizasyonumuzu daha da güçlendirdik. Bu da fark yarattığımız nokta oldu. Rakibimizin birtakım oyuncuları bugün İstanbul’da değildi fakat tekrar de çok yeterli bir takımları mevcut. Bizim için kıymetli bir galibiyet oldu.” diye konuştu.

Ergin Ataman, olağan dönemin bitimine 2 maç kalırken birinci 8’e girmelerinin sıkıntı olduğuna değinerek, “Play-off talihini kaybettik. Yani kendi elimizde değil. Bizim için 5 yılın sonunda çok büyük bir handikap ve moral bozukluğu. Üst üste 2 yıl Avrupa Ligi şampiyonu olan, Avrupa basketbolunun son 4 yılına damga vuran bir grup ve benim için bu çok büyük bir demoralizasyon. İki maçımızı da kazansak başka sonuçları beklemek zorundayız. Alacağımız galibiyetler yetmeyebilir.” tabirlerini kullandı.

Kendisini nasıl hissettiğinin ve motivasyon kaybı yaşayıp yaşamadığının sorulması üzerine Ataman, şunları kaydetti:

“Motivasyon kaybı olmaz. Alana maçları kazanmak için çıkıyoruz ancak büyük bir moral bozukluğu yaşadığımız gerçek. Dönemin daha birinci haftalarında üzerimizde çok büyük bir baskı oluştu. Bu ekibin Avrupa Ligi’nde kesinlikle üst üste 3. kere şampiyon olup Avrupa basketbol tarihinde bir birincisi gerçekleştireceğimiz söylendi. Bu üzerimizde bir baskı oluşturdu. Yaptığımız 32 maçta yalnızca 2 yahut 3’ünde tam takımdık. Larkin, dönemin 4’te 3’lük kısmında oynamadı. Micic sakatlığından ötürü durdu, Beaubois oynamadı. Artık Dunston oynamıyor. Çok güçlü bir takımımız var ancak hiçbir vakit alana tam takım çıkamadık. Üç maçı uzatmada, kendi alanımızda 3-4 maçı son saniye basketiyle kaybettik. Durum bu türlü olunca moral olarak aşağıdayız. Keşke bugünkü basketbolu burada pisi pisine kaybettiğimiz Bayern Münih, Valencia ve Baskonia maçlarında da oynasaydık. Bu rahatlıkta oynasaydık şu anda birinci 4’ün içinde olurduk. Lakin olmadı. Baskı hepimizi bu noktaya getirdi. Bende motivasyon kaybı yok lakin moral bozukluğunun verdiği yorgunluk var.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)