Gaye Kurubaş: “Derece beklediğimiz çok isim var”

Down sendromlu ulusal yüzücüler, Antalya’da düzenlenecek Trisome Oyunları’nda yeni muvaffakiyetler kazanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ulusal yüzücüler, Türkiye Özel Atletler Spor Federasyonu uyumunda 19-26 Mart’ta gerçekleştirecek oyunlar için Ankara’daki Yenimahalle Spor Kompleksi’nde hazırlanıyor.

Türkiye Özel Sportmenler Spor Federasyonu Yüzme Teknik Konsey Lideri Gaye Kurubaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlıklarına ağır bir biçimde devam ettiklerini söz etti.

“12 ATLET SEÇTİK”

Kurubaş, Antalya’da aralık ayında Türkiye Şampiyonası’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu aslında bir nevi Trisome Oyunları’nın ön yarışı oldu. Türkiye Şampiyonası sonuçlarına nazaran ulusal kadromuza 5’i kız, 7’si erkek 12 atlet seçtik.” dedi.

Ankara kampında günde iki idman yaptıklarını anlatan Kurubaş, “Kadın atletlerimizin 3’ü mozaik down sendromlu. Bunlardan birisi de şimdi 17 yaşındaki Ada Zehra Anlatıcı. Ada, İtalya’daki Avrupa Şampiyonası’nda biri açık, dördü de genç yaş kümesinde dünya rekoru kırdı. Burada da birleştirme kampı yaparak değerlendirmelerimizi ve grup olarak bayrak yarışlarımız için çalışmalarımızı başlattık. 15 Şubat’a kadar Ankara’daki kampımız devam edecek.” diye konuştu.

“170 ATLET KATILACAK”

Gaye Kurubaş, oyunlarda Türkiye’yi bayanlarda Ada Zehra Anlatıcı, İrem Öztekin, Fatma Çağla Demir, Elif Oral ve Duru Akkuş ile erkeklerde Alperen Menç, Berk Kocamaz, Serhat Buyruk Güngör, Özgün Öktem, Cengizhan Dönmez, Yusuf Kerem ve Arda Çınaroğlu’nun temsil edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Trisome Oyunları’na dünyadan iştirak çok ağır olacak. Sahiden çok uygun sportmenler geliyor. Oyunlara yüzmede 22 ülkeden 170 atletin katılması bekleniyor. Bizim için biraz zorlayıcı bir maraton olacak. Ada Zehra Anlatıcı’nın performansından yeniden çok ümitliyiz, inşallah yeni rekorlarımız olacak. Öteki derece beklediğimiz atletlerimiz da var. Bayrak ekiplerimizden da umutluyuz. İrem Öztekin de mozaik atletlerimizden, bu sene birinci kere bu türlü büyük bir tertipte bu kadar çok mozaik sportmen yarışacak. Bizim için de çok büyük sürpriz zira mozaik down sendromlular dünyada çok az bulunuyor. Daha evvel erkeklerde mozaik atlet hiç yoktu. Hoş çekişmeli yarışlar olacak.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)