Ogbogu: “Türkiye, voleybol ve yaşamak için çok güzel”

VakıfBank forması giyen ABD’li voleybolcu Chiaka Ogbogu, Türkiye’nin hem mesleğini sürdürmek hem de yaşamak için hoş bir ülke olduğunu kaydetti.

VakıfBank Spor Sarayı’nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan 28 yaşındaki atlet; mesleği, lig ve Türkiye’deki ömrüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin forma giyilebilecek en âlâ ülkelerden olduğunu lisana getiren Chiaka Ogbogu, “Sadece voleybol manasında değil; İstanbul olsun, görülecek yerleri olsun, çok hoş bir ülke. Buraya gelmeden evvel (Jordan) Larson üzere arkadaşlarımdan bilgi almıştım. Hem voleybol hem de yaşamak için çok hoş bir ülke.” diye konuştu.

Dönem içinde bugüne kadar oynadıkları bütün maçların çok çekişmeli geçtiğini, CEV Şampiyonlar Ligi ile ligde kaybettikleri müsabakalar olduğunu vurgulayan Ogbogu, “İniş çıkışlarımız oldu lakin şu anda hazırız. Üç Türk kadrosu CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde çaba edecek. Biz de kalan maçlarımızda elimizden gelenin en düzgününü yapıp, maksadımıza odaklanıp, uygun sonuçlar almak istiyoruz. Türkiye ligi bu manada en üst düzey tertiplerden olduğunu kanıtladı.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye; İtalya ve Polonya’ya nazaran öne çıkıyor”

ABD’nin dışında forma giydiği Polonya ve İtalya ligleriyle Türkiye’yi kıyaslayan Ogbogu, “Hepsi çok üst seviye ligler. Türkiye ligi; İtalya ve Polonya’ya nazaran biraz daha öne çıkıyor diyebilirim. CEV Şampiyonlar Ligi yarı finalinde 3 Türk kadrosu var. Türk grupları rekabetçi ve başka kadroları yenebilecek güçte. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’den daha fazla ekibi uygun yerlerde görebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Çok başarılı bir kulüpte bulunduğunun altını çizen ABD’li oyuncu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“VakıfBank kıymetli başarılara imza atmış bir kulüp. Bir atlet olarak buraya gelmeden evvel de VakıfBank’ın çok başarılı ve başarıyı her vakit kovalayan bir kadro olduğunu biliyorsunuz. Bugün salona baktığınız vakit üst üste her yıl bir kupanın olduğunu gördüğünüz bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Bu öykünün ve bu kulübün bir kesimi olmak gurur verici. Ben buradan ayrıldığımda da muvaffakiyetler devam edecek. Bu kulüp bu türlü bir kültüre sahip. VakıfBank isminin bir yükü var. Öbür kulüplerde oynayan arkadaşlarım, bir kurada rakip olmak istemiyorlar. Şunu da biliyorsunuz, şayet rakibiniz VakıfBank ise o maça çok güzel hazırlanarak, alana en güzelini koyarak çıkmanız gerekiyor.”

“Bodrum ve Kaş üzere yerleri görmeyi çok istiyorum”

Fırsat buldukça Türkiye’yi gezen ve 2 yıl evvel gittiği Kapadokya’ya hayran kaldığını söyleyen Ogbogu, “Kapadokya şahane bir yer. Herkese tavsiye ediyorum. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer. Yalnızca balona binmek değil, orada dolaşmak, görüntüyü ve o tarihi yaşamak sahiden çok keyif verici.” halinde konuştu.

Türkiye’de gezmek istediği birçok yer olduğunu da aktaran ABD’li atlet, birinci olarak Bodrum ve Kaş üzere güney kıyılarını görmeyi planladığını lisana getirdi.

“Türk mutfağını hakikaten çok seviyorum”

Türk mutfağına değinen Ogbogu, bilhassa mercimek çorbasını çok sevdiğini lisana getirirken, “Mercimek çorbası Türkiye’de çok yaygın olan, tahminen kolay olarak yapılan bir çorba fakat inanılmaz tadı var, çok seviyorum. Bunun dışında klâsik Türk kahvaltısına bayılıyorum. Yumurta, pişi, domates, salatalık ve birçok seçenek oluyor. Natürel bu kahvaltıyı yapmak için de boş gününüzün olması gerekiyor. Zira kahvaltı yaptıktan sonra akşama kadar bir şey yemiyorsunuz.” dedi.

Daha evvel İtalya’da da forma giyen başarılı atlet, iki ülkenin mutfağı ortasında da kıyas yaparak, “Bizim grup içinde de kıyaslanan bir durum bu. Teknik takımımızda İtalyanlar var. Bunun ortasında kalmak istemem. Fakat Türk mutfağını nitekim çok seviyorum. İsmini bilmiyorum fakat çok fazla klâsik Türk yemeğini tatmaya çalışıyorum. Pirinçle yapılan yemekleri denedim, sarmayı, dolmayı denedim ve çok seviyorum. Yenilerini de denemek istiyorum. Bu manada Türk yemekleri daha hoş diyebilirim.” tabirlerini kullandı.

“Ailem Nijerya’dan göç etmiş”

Nijerya asıllı bir ailenin çocuğu olan Chiaka Ogbogu, ailesinin ABD’ye göç etme öyküsünü, “Ailem 1980’lerin başında Nijerya’dan ABD’ye göç etmiş ancak annem ve babam New York’ta tanışmış. Babam tabip, annem de modayla ilgileniyor. Akabinde New Jersey’ye taşınmışlar. Ben doğduktan sonra da Dallas, Texas’a taşınmışız. Voleybola burada başladım. Voleybolla tanıştım ve mesleğim bu halde ilerledi. Ailem de benimle birlikte bu sporu öğrendi. Geçtiğimiz hafta buradalardı. Beni ziyaret ettiler.” kelamlarıyla anlattı.

Mesleğinin akabinde Türkiye’de yaşayıp yaşayamayacağıyla ilgili soruya Ogbogu, “Burayı çok seviyorum ve gezmeyi de istiyorum. Mesleğimin akabinde burada yaşamak isterim lakin ailem ve sevdiklerim ABD’de. Şunu söyleyebilirim, Türkiye her yıl gelip görebileceğim bir yer. Her yıl kesinlikle gelip bir yerini, bölgesini gezmek istediğim bir yer. 2,5 yıldır İstanbul’da gezmeye çalışıyorum lakin göremediğim çok fazla yer var. İstanbul ve Türkiye’yi gezmek bir ömür sürer. Mesleğim sona erdikten sonra da Türkiye’ye gelmeye devam edeceğim.” diye konuştu.

İzlemekten en çok keyif aldığı sporların başında tenisin geldiğini söyleyen Chiaka Ogbogu, Japon tenisçi Naomi Osaka’yı çok beğendiğini lisana getirerek, “Tenisi oynamaktan fazla izlemeyi çok seviyorum. Geçtiğimiz yıllarda ABD Açık’ı izleme ve Naomi Osaka’yla tanışma fırsatı buldum. Kusursuz bir atlet. Bir arada tenis maçı yapmak istesem bile sanırım Naomi benimle maç yapmak istemez.” biçiminde konuştu.

Son olarak Fenerbahçe Opet ile oynanacak CEV Şampiyonlar Ligi yarı final maçlarına dikkati çeken başarılı sportmen, “Önümüzdeki hafta Fenerbahçe maçları var. Çok keyifli geçecek. Herkes izlesin. Umarım herkese hoş bir voleybol atmosferi yaşatabiliriz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)