Sakatlıklar, amatör atletlerde daha çok görülüyor

Spor yaralanmaları, en sık 20-50 yaş aralığındaki erkeklerde görülürken, sporla uğraşan herkes sakatlık yaşayabiliyor. Spor yaralanmalarının, sanılanın bilakis profesyonel atletler yerine, amatör atletlerde yahut uzun müddet sportif aktivitede bulunmayıp nadiren spor yapanlarda daha çok görüldüğünü söyleyen Medicana Ataköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, “Spor sonrası devam eden şikâyetler halinde bağ yaralanmaları hatta kopmaları, kemik ödemi, kıkırdak hasarları üzere durumların ortaya çıkabiliyor” dedi.

Doç. Dr. Okan Özkunt, “Spor yaralanmalarının altında yatan en sık sebep, gereğince germe ve ısınma uygulanmamış kas ve eklemlere çok yük bindirilmesidir. Uzun mühlet idman yahut karşılaşmada bulunmamış bireyler, birden ağır aktivite içine girince hazırlıksız yakalanan kas, tendon, kıkırdak üzere yapılar zedelenebilir. Bölgesel olarak bakıldığında en sık yaralanmalar diz, ayak bileği ve omuz bölgelerinde görülür” diye konuştu.

Ayak bileği burkulması, kemik kırığına sebep olabilir

En sık spor yaralanmasının ayak bileği burkulması olduğunu belirten Doç. Dr. Okan Özkunt, “Ayak bileği burkulması kolay bağ yaralanmasına yol açabildiği üzere kemik kırığına dahi sebep verebilir. Bunun yanı sıra talus denilen ayak bileği eklemini oluşturan kemikte kıkırdak yaralanmaları görülebilir. Diz bölgesinde kolay bağ zedelenmelerinden tutun da, ön çapraz bağ yaralanmaları yahut menisküs yaralanmaları görülebilir. Diz ağrısı, dizde şişlik, harekette güvensizlik hissi en sık görülen bulgulardır. Salon sporlarıyla uğraşan bireylerde ise istikrarsız tartı çalışması nedeniyle omuz yaralanmaları sık görülmektedir. Omuz jenerasyonunda kas yaralanmaları ve kısmi/tam yırtıklar görülebilir” dedi.

Spor yaralanmalarında yapılacak birinci müdahalenin sportif aktivitenin sonlandırılması olduğunun altını çizen Doç. Dr. Okan Özkunt, “Çok sıkı olmadan elastik bandaj uygulaması ve üzerinden buz tatbik edilmesidir. Yanlış bilinen uygulamalar aktiviteye devam edilmesi, yaralanan bölgeye masaj yapılması ve sıcak uygulanmasıdır. Spor yaralanmaları ciddiye alınması gereken durumlardır. Hasta bilhassa ağrı şikâyetinin devam etmesi, yaralanma bölgesinde morarma, şişme ve uzvu kullanamama üzere durumlarda kesinlikle ilgili sıhhat kurumuna başvurmalıdır” açıklamasında bulundu.

Şikâyetlerin devam etmesi durumunda ortopedi uzmanına başvurulmalı

Ciddiye alınmayan ve vaktinde düzgün tedavi edilmeyen yaralanmaların daha sonra yalnızca spor hayatının değil günlük aktivitelerin de aksamasına yol açacak sonuçlar doğurabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Okan Özkunt, “Spor yaralanmasına maruz kalan bireylerin şikâyetlerinin devamı durumunda kesinlikle spor cerrahisi ile ilgilenen bir ortopedi uzmanına başvurmaları ehemmiyetle tavsiye edilir” diye konuştu.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)