Türkiye yılda yaklaşık 130 bin golfçüyü ağırlıyor

Yılda yaklaşık 130 bin golfçüyü ağırlayan Türkiye, dünyada golf turizminin cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

Milletlerarası Golf Cins Operatörleri Birliği Türkiye Temsilcisi Cahit Şahin, AA muhabirine, Türkiye’nin golf turizminde her geçen yıl kıymetli gelişme kaydettiğini söyledi.

Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarından birçok ülkeden golf tutkunlarının rotasında yer aldığını lisana getiren Şahin, bilhassa ülke genelindeki 22 golf alanından 17’sine sahip Belek Turizm Merkezi’nin 12 ay boyunca hizmet verdiğini belirtti.

Golf turizminde 2022-2023 döneminin yeterli başladığını lakin sarsıntı nedeniyle biraz sakinlik yaşandığını tabir eden Şahin, “En uygun yıl olan 2019’da golfçü konuklarımız 600 bin civarında oyun gerçekleştirdi, 2022-2023 dönemi için 700 bin sayısını hedefliyoruz ayrıyeten bu yıl çeşitlilik de arttı. Bugün Malezya’dan, Kore’den, Çin’den, Vietnam’dan, Güney Afrika’dan oyuncuları Antalya Belek’te, Avrupa’nın golf başşehrinde görebiliyoruz. Bunu da gururla söylüyoruz, golfte vazgeçilmez bir bölge olduk.” diye konuştu.

– İspanya sadece golften yılda 5 milyar dolar kazanıyor

Antalya turizminde golfün değerli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Şahin, iklimin, alanların, kentin pozisyonunun golf için ülkü olduğunu kaydetti.

Profesyonel oyuncuların idman, kamp çalışmaları için Antalya’ya geldiğini tabir eden Şahin, her bir atletin ülkenin tanıtımını da yaptığını söyledi.

Kente golf için gelen turistin, olağan bir turiste nazaran daha fazla gelir bıraktığına işaret eden Şahin, “Kişi başı gelir ortalama 1500 avro. Yılda yaklaşık 130 bin konuk ağırlıyoruz, tıpkı konuğumuzu yılda birkaç sefer da ağırlıyoruz. Yıllık 300 milyon avro civarında bir gelirden bahsedebilirim. Bunu rakip ülkelerle karşılaştırdığımızda biz daha yolun başındayız. İspanya sırf golften yılda 5 milyar dolar civarında gelir elde ediyor. 400 civarında golf alanları var.” dedi.

Şahin, Türkiye’nin akabinde komşu ülke Yunanistan’ın da son günlerde golf alanlarını artırarak turizmi çeşitlendirmeye çalıştığını belirtti.

Türkiye’nin golfteki gelişiminin başka ülkeler tarafından da takip edilmeye başlandığını lisana getiren Şahin, “Türkiye, golfte parlayan bir yıldız. Tabiat kuralları, iklimi, coğrafik şartları, 12 ay boyunca hizmet veren tesisleriyle ayrıcalık sunuyor. Ülke iktisadı açısından da golf turizminin yayılması gerekiyor.” sözünü kullandı.

Golfün ülke içinde geniş kitlelere de yayılmaya başladığını belirten Şahin, profesyonel manada yarışan atletlerin sayısının da arttığını kaydetti.

Antrenman için Avusturya’dan Antalya’ya geldi

Avusturyalı bayan atlet Emma Spitz de Antalya’nın ülkü alanlara ve kaliteli hizmet veren tesislere sahip olduğunu söyledi.

Golfe başladığında ailesinin evvel yadırgadığını, sonra takviye verdiğini anlatan Spitz, evvel çocuk turnuvalarında, akabinde da genç kategorisinde kıymetli başarılara imza attığını lisana getirdi.

Kendisini geliştirdikçe öbür alanlarda idman yaptığını tabir eden Spitz, “Antalya’yı çok sevdim. Golfte daha düzgün dereceler elde etmek istiyorum. Burada yaptığı çalışmalar buna katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Spitz, ailesiyle de Türkiye’ye ve Antalya’ya gelmek istediğini belirtti.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)