4 gün okul 3 gün tatil modeli resmileşiyor! Pekala ne vakit başlayacak?

Son devirde çalışanların iş saatlerinin kısaltılması ve tatil müddetlerinin uzatılması için değerli çalışmalar yürütülüyor. Hatta Avrupa’da birtakım ülkeler 4 gün iş 3 gün tatil modelini resmi bir karar haline getirdiler. Birtakım ülkeler ise bu kararı kamu kurumlarında sürece koydular.

Türkiye’de ise birtakım büyük işletmeler 4 gün iş 3 gün tatil modelini aşikâr bir mühlet “pilot uygulama” biçiminde yürürlüğe koydu. Artık ise emsal bir model okullar için düşünülüyor. Yani 4 gün okul 3 gün tatil modeli üzerinde çalışılıyor.

4 gün okul 3 gün tatil modeli resmileşiyor! Pekala ne vakit başlayacak?

Hali hazırda çocukların eğitiminin en değerli modüllerinden birisi de toplumsallaşmak üzerine şurası. İşte bu paydanın daha işlevsel kılınabilmesi için öğrencilerin tatil müddetinin uzatılması ön görülüyor.

Pek çok istatistik kurumuna nazaran dünyada en kaliteli eğitimin verildiği Finlandiya, 4 gün eğitim 3 gün tatil modelini resmileştirmek için süreçleri başlattı. Bu model yeni eğitim periyodunda yürürlüğe girecek.

Avrupa’nın pek çok ülkesi eğitim modelinde Finlandiya’yı örnek aldığı için bu uygulamanın Avrupa’ya yayılması pek de uzun sürmeyecektir. Elbette Avrupa’ya yayılmasıyla birlikte Türkiye de bu uygulamaya geçebilir. Zira genel olarak eğitimde batıyı örnek alıyoruz.

Hali hazırda ülkemizde 5 gün eğitim 2 gün tatil uygulaması mevcut. Lakin bu 2 günde de öğrenciler tatil yerine dershane ve gibisi kurumlara giderek eğitim almaya devam ediyorlar. Bu da öğrencilerin gelişmesine ket vuruyor.

Peki sizce Türkiye’nin 4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçmesi güzel mi olurdu yoksa makus mü olurdu? Yorum sizlerin.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)