Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

Amerika İrtibat Personelleri sendikası (CWA), Apple’ın emekçi örgütlenmesi gayretlerine misilleme olarak Houston ve Kansas City, Missouri mağazalarındaki çalışanları yasa dışı bir biçimde sindirdiğini ve işten çıkardığını tez ederek Ulusal Çalışma Bağlantıları Şurası’na (NLRB) cürüm duyurusunda bulundu. Kansas City’deki eski çalışanlar görünüşte biraz geç kaldıkları, işte bağırdıkları ve hatta vakit çizelgelerinde yazım yanılgıları yaptıkları için işten çıkarıldılar, fakat tıpkı vakitte kıdem tazminatlarını almak için “tüm argümanlardan feragat” imzalamaları sağlandı. Öteki bir deyişle, ayrıldıktan sonra Apple’ın uygulamalarına itiraz etme yolları engellendi.

Apple’ın Houston’da personelleri sendika desteği hakkında ferdî olarak sorguladığı ve personel takviyesini kesmeleri halinde daha güzel şartlar sunduğu tez edildi. CWA, sendika yanlısı faaliyetlerde ısrar edenlerin disipline edildiğini ve berbatlaşan şartlarla tehdit edildiğini sav ediyor.

Apple’dan çalışanlarına büyük haksızlık! Dünya ayağa kalktı!

2022’de Oklahoma City ve Towson, Maryland’deki sadece iki ABD mağazası sendikalaştı. Yurtdışında Glasgow’daki bir mağaza üçüncü oldu. Louis, Missouri’dekiler üzere öteki çalışanlar sendika seçimleri için müracaatta bulundu. Atlanta’daki işçi, Apple’ı sindirme taktikleriyle suçladıktan sonra geçen baharda bir oylamayı iptal etti.

Apple bildirildiğine nazaran zarurî sendika zıddı toplantılar düzenleyerek tarihi olarak sendikalaşma gayretlerine karşı çıkıyor. Apple’ın ayrıyeten Towson mağazasındaki sendikalı personellerden toplu iş mukavelesi yapmaları gerektiğini sav ederek yardım almadığı söyleniyor. Firma, fiyatları yükselterek, yan hakları genişleterek ve programları gevşeterek de personel hareketlerini durdurmaya çalıştı.

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)