Biden’den enteresan hack kararı! Herkes şaşkın!

Emir, kolluk kuvvetleri, savunma ve istihbaratla ilgili olanlar da dahil olmak üzere tüm departmanlar için geçerli olacak. Ayrıyeten, geçmişte ABD hükümeti hakkında kamuya açık olmayan bilgileri ifşa etmek için kullanılan casus yazılımların kullanımı da yasaklanıyor.

Biden idaresinin Beyaz Saray web sitesinde yayınladığı yürütme buyruğu, etkilenecek casus yazılım satıcılarının bir listesini içermiyor. TechCrunch’a nazaran, hükümet yetkilileri muhabirler tarafından sorulduğunda muhakkak firmaları isimlendirmeyi reddetti. Fakat idare, buyruğun ABD ve yabancı imali casus yazılımları içerdiğini söylüyor. Talimatta belirtilen kriterlere bakılırsa, İsrail’in NSO Kümesi ve Makedonya’nın Cytrox’u üzere bilinen hükümet casus yazılım üreticileri etkileniyor.

Biden’den enteresan hack kararı! Herkes şaşkın!

Güvenlik araştırmacıları ticari casus yazılımların oluşturduğu tehlikeler konusunda uzun müddettir ihtarda bulunuyorlar. Bu cins programlar sıklıkla, tüm yazılım ekosistemlerini inançsız hale getiren evvelce açıklanmamış güvenlik açıklarını hedefliyor. NSO Group’un makûs şöhretli Pegasus casus yazılımı kelam konusu olduğunda, firma, kurbanın rastgele bir şeye dokunmasına gerek kalmadan programın bir iPhone’a bulaşmasına müsaade veren iOS’taki bir CoreGraphics güvenlik açığından yararlandı. Ayrıyeten, birçok hükümet önemli hataları araştırmak için casus yazılımları tavırlı bir biçimde kullandığını tez etse de bu, kimilerinin yazılımı ülke içi gözetleme ve siyasi muhalifleri gaye almak için kullanmasını engellemedi.

The Hill’e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, “Dijital otoriterlik tehdidi ve dünyadaki uygulamalar konusunda çok telaşlıyız, lakin teknolojinin berbata kullanımının rastgele bir eyalette meydana gelebileceğinin de farkındayız” dedi. “Bu nedenle, teknolojinin kullanılmasını istediğimiz halin tüm dünyada insan hakları ve demokratik prensiplerle uyumlu olmasını sağlamak için adımlar atıyoruz.”

Oyun Haberleri

Gönderiliyor
Kullanıcı oyu
0 (0 Oy)